Sklep internetowy to jeden z najprostszych i najtańszych biznesów. Zakładając sklep online, możemy dotrzeć do ludzi na całym świecie oraz sprzedawać towar, bez konieczności płacenia drogiego czynszu i zatrudniania pracowników.

Istnieje wiele rodzajów sklepów internetowych, które różnią się:
1. Oferowanymi opcjami
2. Ceną (bez opłaty, opłata jednorazowa lub okresowa)
3. Skomplikowaniem obsługi i konfiguracji
4. Bezpieczeństwem i zabezpieczeniami
5. Wyglądem strony internetowej oraz zaplecza

zakupy-sklep

Osoby, które nie mają doświadczenia programistycznego, zwykle zakładają sklep internetowy korzystając z pomocy osobnej firmy. Może ona zaproponować kilka rozwiązań.

Sklep oparty na darmowych skryptach

W przypadku sklepów opartych na darmowych skryptach, zwykle płacimy jednorazowo za zainstalowanie i skonfigurowanie sklepu, oraz za stworzenie odpowiedniego szablonu. Nie płacimy natomiast za skrypt, który posłużył do stworzenia naszego sklepu. Zlecając budowę sklepu internetowego opartego na darmowych skryptach, trzeba zwrócić uwagę na to, czy sklep będzie intuicyjny i prosty w obsłudze. Można na przykład poprosić o wersję demo danego oprogramowania i zalogować się do panelu administracyjnego.

Największym minusem sklepów opartych na tym rozwiązaniu, jest skomplikowana instalacja oraz konfiguracja – zwykle wymagana jest do niej duża dawka wiedzy. Plusy to niskie opłaty (na przykład za instalacje dodatkowych wtyczek i aktualizacje), oraz brak ograniczeń, jeśli chodzi o ilość wprowadzonych produktów.

Użytkownik musi wykupić własny hosting, na którym będzie zainstalowany sklep. Jeśli znasz się na komputerach, możesz zainstalować taki sklep samodzielnie i wybrać do niego jeden z darmowych szablonów. Dobrze skonfigurowany sklep może wiązać się ze sporym kosztem początkowym, jednak rozłoży się on na wiele miesięcy.

Sklep dostępny w modelu SASS

Wybierając ten rodzaj sklepu internetowego, od razu dostajemy dostęp do skonfigurowanego sklepu. W tym modelu, płacimy stałą, niewielką kwotę za możliwość korzystania z oprogramowania, musimy także zapłacić za dodatkowe szablony (chyba, że zdecydujemy się na jeden z domyślnych). Sklepy internetowe dostępne w modelu SASS pozwalają na szybkie rozpoczęcie sprzedaży towaru i zwykle są skonfigurowane tak, by od razu współpracować z platformami aukcyjnymi i programami do fakturowania.

Nie musimy martwić się także o aktualizacje sklepu, instalacje wtyczek i wsparcie – jest ono zwykle dostępne w cenie.
W większości sklepów dostępnych w modelu SASS, użytkownik wybiera spośród dostępnych pakietów oprogramowania. Najtańsze z nich mają ograniczoną ilość produktów oraz obsługują niezbyt duży ruch.
Minusem tego modelu sprzedaży jest także konieczność uiszczania opłat, nawet gdy nic nie sprzedajemy.

website

Na jakie jeszcze kwestie należy zwracać uwagę podczas wyboru sklepu?

Często popełnianym błędem jest decydowanie się na wybór sklepu, nie zapoznawszy się z jego działaniem. Ładny wygląd strony głównej jest bardzo ważny, jednak na działanie sklepu mają wpływ takie parametry, jak:

  • Wygoda użytkownika, podczas korzystania ze sklepu – musimy być pewni, że podczas zakupów nie pojawiają się problemy uniemożliwiające finalizację transakcji.
  • Poprawny kod HTML – trudno ocenić go bez wiedzy informatycznej. Strona musi dobrze wyświetlać się na smartfonach i tabletach i szybko się ładować.
  • Możliwość rozbudowy sklepu – gdy w sklepie znajdzie się więcej produktów, musimy mieć możliwość dodania do nich tagów, zaawansowanego sortowania, produktów powiązanych oraz innych opcji. Darmowe sklepy można rozszerzać za pomocą wtyczek, natomiast przy autorskich rozwiązaniach, wiąże się to ze znacznie większymi kosztami.
  • Wsparcie techniczne – przed zakupem danego sklepu upewnij się, na jaką pomoc możesz liczyć. W pierwszych miesiącach jego użytkowania, możesz potrzebować częstej pomocy.
  • Łatwa administracja sklepem – jeśli sklep jest zbyt skomplikowany, dodawanie produktów lub obsługa zamówień, zajmuje dużo czasu i trudno jest przeszkolić do tego nowego pracownika.