Kiedy warto wybrać komputer stacjonarny zamiast laptopa? W dobie wyrównywania się popytu na komputery stacjonarne i laptopy, wybór między jednym a drugim rozwiązaniem może nastręczać wiele problemów. Gama produktów i konfiguracji od najróżniejszych firm stale rośnie  – zupełnie jak zawiłości związane z dokonaniem słusznej decyzji.

W artykule skupimy się na tym, kiedy lepiej wybrać komputer stacjonarny zamiast laptopa. Czas ku temu jest przychylny, ponieważ obecnie rynek komputerów osobistych (w tym laptopów) ma się najgorzej od 2007 roku i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała ulec zmianie. Z analiz rynkowych wynika, że konsumenci posiadający smartfony lub tablety, chętniej sięgają po komputery stacjonarne. Poniżej porównamy PC’ty i laptopy pod względem kilku kluczowych cech wpływających na komfort ich użytkowania, a także osiągi, jakie uzyskują.

Wydajność

Kluczową sprawą, o jakiej należy pamiętać, jest wydajność. Laptopy posiadają o wiele mniejsze możliwości rozbudowy, montowania wydajnych podzespołów, przebudowy i ulepszania „bebechów”. Jeżeli zależy nam na wydajnym i mocnym sprzęcie, wybór komputera stacjonarnego powinien być z góry przesądzony. Oczywiście istnieją ultra wydajne laptopy gamingowe, jednak ich ceny zaczynają się od 4-5 tysięcy złotych.

W kwestii wydajności możemy poruszyć również temat podkręcania procesora, czy karty graficznej.  Podkręcanie to doskonały sposób na poprawę osiągów komputerów stacjonarnych bez ingerowania w hardware. Laptopy (w zależności od podzespołów w nich zawartych) oferują nam o wiele mniejsze (lub wcale) możliwości podkręcania.

klawiatura

Wygoda

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, o ile wygodniejsze jest użytkowanie komputera stacjonarnego,  z odpowiednio dużym monitorem, wygodną myszką i klawiaturą, zajmując wygodną pozycję za PC’tem. Główną zaletą laptopów jest mobilność, dzięki czemu możemy ich używać, leżąc na łóżku, siedząc na krześle, w fotelu, czy na ławce.

Mimo tak wielu opcji żadna z wymienionych pozycji nie będzie tak wygodna, jak zajęcie miejsca na fotelu przed PC’tem. Mały ekran, niewielka klawiatura i gabaryty, oraz trackpad lub trackpoint służące jako wskaźnik, zdecydowanie zmniejszają komfort korzystania z laptopa i powodują, że przy dłuższym użytkowaniu przegrywa z PC’tem w przedbiegach.

pc grafika

Dostępne konfiguracje

Co prawda laptopy dostępne są w wielu konfiguracjach sprzętowych. W pewnym zakresie możemy dobierać procesor, ilość pamięci RAM, czy dokupować dedykowaną kartę graficzną. Na tym możliwości konfiguracji laptopów zwykle się kończą i nijak mają się do konfigurowania komputerów stacjonarnych.

W przypadku PC’tów niektórzy sprzedawcy dają klientom praktycznie wolną rękę w konfigurowaniu kupowanego sprzętu, a jeżeli masz czas i wiedzę, możesz samodzielnie od podstaw zbudować swoją jednostkę, korzystając z ogromnego wyboru podzespołów.

plyta glowna

Obszar roboczy

Komputery stacjonarne oferują o wiele większy obszar roboczy. Sprzyja to komfortowemu graniu, projektowaniu, tworzeniu grafiki, czy konsumowaniu multimediów. Laptopy ograniczone są zwykle 17 – 19 – calowymi matrycami. Do tego dochodzi jakość wyświetlanego obrazu, która w samodzielnych monitorach podłączanych do komputerów stacjonarnych będzie nieporównywalnie lepsza od jakości oferowanej przez zintegrowane matryce w laptopach.

 pc

Miejsce, w którym korzystamy z komputera

Mimo mobilności laptopów zwykle i tak korzystamy z nich w jednym miejscu, a dodatkowo są one stale podłączone do ładowania. Takie wykorzystywanie laptopa całkowicie mija się z celem, a jednocześnie jest najpowszechniejszą praktyką stosowaną wśród wielu użytkowników komputerów.

Jeżeli zamierzasz korzystać z komputera głównie w jednym miejscu, bez transportowania go i mobilnej pracy, wybór komputera stacjonarnego powinien być oczywisty. W takiej sytuacji nie tracisz mobilności, której i tak byś nie wykorzystał, a dodatkowo zyskujesz większą wygodę i mocniejszy sprzęt za podobną sumę pieniędzy.

klawiatura-pc

Granie w gry lub używanie zasobożernych programów

Jak wspomnieliśmy, komputery stacjonarne z reguły są o wiele bardziej wydajne od laptopów. Jeżeli jesteś zapalonym graczem, który nie przepuści żadnego nowego tytułu, pragniesz oglądać filmy w możliwie dużej jakości, lub na co dzień korzystasz z rozbudowanych programów (AutoCAD, Photoshop, Sony Vegas itp.), rozważ kupno komputera stacjonarnego. Pozwoli Ci on (w zależności od wydajności podzespołów) na bezproblemowe uruchomienie wymienionych powyżej programów lub nowych gier.

witcher wiedzmin

Ceny w stosunku do oferowanych możliwości

Mając do wydania tę samą kwotę na laptop i komputer stacjonarny, będziemy w stanie kupić PC’ta o wiele mocniejszych i wydajniejszych podzespołach. Pamiętajmy, że w cenie laptopa kupujemy również klawiaturę, namiastkę myszki w formie trackpada lub trackpointa, a także ekran.

Wydając podobną sumę i skupiając się wyłącznie na podzespołach PC’ta, uzyskujemy mocniejszy komputer. Jeżeli zatem zależy nam na zmaksymalizowaniu wydajności, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wydatków, warto zainwestować w komputer stacjonarny. Nie mówimy tu o peryferiach PC’ta, a wyłącznie o parametrach jego podzespołów.

money time

1 KOMENTARZ