WIELKOŚĆ MATRYCY, A WYBÓR LAPTOPA? JAK WYBIERAĆ?

2
8126
matryca

MATRYCA, a raczej jej wielkość w laptopie to jeden z podstawowych parametrów, jakim należy kierować się podczas wyboru sprzętu. Wielkość matrycy przekłada się na mobilność i wielkość całej obudowy, ale także na wielkość klawiatury i czas działania na baterii. W tym tekście przedstawimy standardowy podział laptopów, ze względu na wielkość matrycy, oraz wady i zalety każdego z rozwiązań.

lapek-matryca

  • Laptopy z małymi matrycami ( 11 – 13 cali)

Laptop z niewielkim ekranem jest bardzo dobrym wyborem dla osoby, która często podróżuje lub korzysta z laptopa w wielu miejscach i nie chce nosić ze sobą ciężkiego sprzętu. Niewielki laptop oferuje dłuższy niż standardowo czas czuwania na baterii. Jest to związane przede wszystkim z tym, że ekran to jeden z elementów laptopa, który pobiera najwięcej prądu.

Laptopy z małym ekranem posiadają przede wszystkim procesory mobilne, które pobierają bardzo mało prądu.

W jakich zastosowaniach sprawdzi się niewielki laptop? Będzie to przede wszystkim przeglądanie multimediów i praca z mniej wymagającymi aplikacjami. Wybierając niewielki laptop trzeba liczyć się z tym, że dłuższa praca może być niewygodna, a granie w gry, jest utrudnione.

Osobnym segmentów niewielkich laptopów, są tablety z dołączaną klawiaturą oraz laptopy z ekranem dotykowym. Oferują one funkcjonalności tabletu, z możliwością wygodnego wprowadzania tekstu.

Laptopy biznesowe, często mają przekątną około 13 cali. Stanowi ona złoty środek między małymi a dużymi ekranami i pozwala na stosunkowo wygodną pracę. Zwykle są to modele o bardzo dużej mocy i ekranie o podwyższonej rozdzielczości. Takiego ultrabooka można łatwo schować do torby.

  • Laptopy standardowe (14 – 15.6 cala)

Takie laptopy zapełniają półki supermarketów ze sprzętem elektronicznym i są najbardziej popularne. Laptop o przekątnej 15.6 cala (szczególnie z matrycą o podwyższonej rozdzielczości), umożliwia wygodną pracę z aplikacjami oraz nadaje się do gier.

Największym plusem laptopów o średniej wielkości, jest wyposażenie ich w klawiaturę o standardowej wielkości. Jeśli wybieramy laptop do biznesu, warto rozejrzeć się za modelami, które będą wyposażone w dodatkową klawiaturę numeryczną. Na wygodę użytkowania wpływa także duży gładzik oraz sporo miejsca, na którym można oprzeć nadgarstki.

Taki komputer będzie dobrym wyborem także jako laptop dla ucznia lub studenta, szczególnie wtedy, gdy będzie często przewożony. Większość plecaków oraz toreb do laptopa, jest dostosowana właśnie do laptopów z monitorami 15.6 cala, dzięki czemu zyskujemy bardzo duży wybór.

Laptopy o średniej przekątnej nie są pozbawione wad. Duży monitor na pewno nie będzie energooszczędny, dlatego laptop będzie działał po jednym ładowaniu krócej niż laptop 10 cali. Jeśli oczekujemy od niego dłuższego działania, musimy liczyć się ze zwiększeniem wagi (ciężar baterii), lub z gorszymi parametrami.

  • Laptopy z dużymi matrycami (powyżej 16 cali)

Firmy produkujące laptopy dostrzegły nową niszę na rynku – wiele osób szuka laptopa z bardzo dużym ekranem, który będzie mógł zastąpić komputer stacjonarny. Takie laptopy są skierowane do dwóch grup odbiorców – wybierają je gracze oraz osoby pracujące przy grafice komputerowej, programiści i przedstawiciele podobnych zawodów.

Duże laptopy, są wyposażone bardzo często w mocne podzespoły (duża ilość RAM, szybkie procesory ze skutecznym chłodzeniem), oraz ekrany o wysokiej rozdzielczości. Taki sprzęt do przenoszenia wymaga raczej dużego plecaka niż torby, a czas działania na baterii przy pełnym obciążeniu, może być bardzo krótki.

Z tego powodu, największe laptopy są wybierane przez osoby, które nie planują częstego przenoszenia sprzętu. Komputer o przekątnej powyżej 17 cali, może w pełni zastąpić sprzęt stacjonarny, ponieważ nie męczy wzroku, ma wygodną klawiaturę oraz oferuje możliwość rozszerzenia o kolejne podzespoły (na przykład dysk twardy).

To najlepszy wybór, jeśli szukasz bezkompromisowego sprzętu o mocy porównywalnej do komputera stacjonarnego.

laptop

A TY czym się kierujesz przy wyborze laptopa?

Polecam:

2 KOMENTARZE