Kilka lat temu wybór przenośnego komputera ograniczał się do paru modeli laptopów od czołowych producentów elektroniki użytkowej. Obecnie sytuacja na rynku umożliwia nam przebieranie między najróżniejszymi ofertami od dziesiątek firm. Pod hasłem „przenośny komputer” mogą kryć się takie konstrukcje jak laptop, notebook, netbook, czy ultrabook.

laptop-1

Wybór konkretnego typu komputera, a dalej i modelu może przyprawić o zawrót głowy.

W artykule wyjaśnimy – o co tak naprawdę chodzi z powyższymi nazwami. Czym charakteryzują się poszczególne konstrukcje przenośnych komputerów, jakie posiadają wady i zalety, a także jak wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie.

Krótka charakterystyka mobilnych komputerów

Na samym początku warto rozpocząć od krótkiego omówienia, jakimi cechami odznaczają się poszczególne komputery. Dzięki temu odkryjemy, jakie urządzenia kryją się pod poszczególnymi hasłami.

  • LAPTOP

laps

Laptopy to najbardziej powszechna grupa przenośnych osobistych komputerów. Kilka lat temu zdominowały rynek, a ich popularność sprawia, że do tej pory są najchętniej wybieranymi komputerami osobistymi.

Laptopy to również największe komputery z zestawienia. Zwykle są ciężkimi sprzętami o stosunkowo dużych gabarytach. Spora ilość miejsca wewnątrz laptopów pozwala na umieszczenie w nich przyzwoitych podzespołów. Możemy wyróżnić laptopy multimedialne, biurowe oraz gamingowe, czyli umożliwiające nam uruchomienie nawet nowszych gier.

  • NOTEBOOK

notebook

Notebooki z reguły są mniejszymi laptopami, jednak bardzo często termin ten określa niemal identyczny segment rynku. Co ciekawe, w środowisku konsumentów prywatnych termin laptop używany jest częściej, natomiast w gwarze biurowej chętniej wykorzystuje się nazwę „notebook”. Nawet producenci stosują wymiennie frazy „laptop” i „notebook” w stosunku do swoich urządzeń.

  • NETBOOK

netbook

Netbooki zaliczane są do mniejszych i bardziej kompaktowych konstrukcji. W tym przypadku grubą kreską oddzielamy segment laptopów/notebooków od netbooków. Netbooki z reguły wyposażone są w matryce o przekątnych do 13 cali, a najmniejsze z nich mogą posiadać malutkie 9-calowe ekrany.

Netbooki prezentują sobą mniejszą funkcjonalność, gorszą wydajność i słabsze podzespoły. W zamian możemy korzystać z nich o wiele dłużej na pojedynczym cyklu ładowania, a przy tym ich niewielkie gabaryty znacząco poprawiają ich ogólną mobilność.

  • ULTRABOOK

ultrabook

Ultrabooki to najnowsze konstrukcje. Zadebiutowały stosunkowo niedawno, prezentując sobą połączenie zalet netbooków i laptopów. Oferują nam doskonałe osiągi, niezły czas pracy, interesujący i wyszukany design, a przy tym są ultralekkie i mobilne. Ich jedyną i największą wadą jest cena. Średniej klasy ultrabook to wydatek rzędu 3-4 tysięcy złotych.

Początkowo ultrabooki produkowane były zgodnie z wytycznymi firmy Intel. Powoli jednak odchodzi się od tych sztywnych reguł, mimo to nadal są obecne na rynku i pozwalają lepiej oszacować, czy sprzęt, z jakim mamy do czynienia faktycznie zaliczany jest do tej klasy urządzeń. Głównymi wytycznymi firmy Intel są:

  1. grubość obudowy nie większa niż 21 mm;
  2. minimalny czas pracy na baterii to 9 godzin;
  3. dotykowy ekran;
  4. 1,5 kg wagi bez baterii.

ultrabook

Jaki komputer dla kogo?

Jak widać, rynek mobilnych komputerów prezentuje się nad wyraz okazale. Jak zatem się w nim odnaleźć i wybrać sprzęt, który w zupełności spełni nasze oczekiwania? Jest to temat na osobny artykuł, jednak podstawą podczas wybierania nowego komputera powinno być dokładne określenie swoich potrzeb.

Zadajmy sobie kilka pytań, które nakierują nas na odpowiednie tory i klasę przenośnych komputerów – w jakich warunkach zamierzasz używać komputera? Będzie służył Ci głównie w domu, czy zamierzasz pracować na nim w podróży? Jak długi czas pracy na baterii będzie Cię satysfakcjonował? Jakich osiągów spodziewasz się od sprzętu? Zamierzasz wykonywać głównie pracę biurową, konsumować internetowe treści i relaksować się przy podstawowych, nieobciążających multimediach?

Może pragniesz uruchamiać najnowsze gry i oglądać filmy w możliwe wysokiej jakości? Odpowiedź na każde z tych pytań przybliży Cię w stronę dokonania odpowiedniego wyboru.