Zanim staniemy przed wyborem tabletu, warto się zastanowić nad systemem operacyjnym, który ma nam towarzyszyć przez czas jego użytkowania.

Osoba, która chce kupić tablet, ma do wyboru trzy najważniejsze systemy operacyjne:
Windows
iOS
Android

Każdy z nich oferuje nieco inne funkcje oraz możliwości. Producenci najpopularniejszych tabletów, często dają użytkownikowi szansę wyboru, między systemem Windows oraz Android. Swoich zwolenników mają także tablety wyposażone w system od firmy Apple. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych systemów.

workspace

Jakie wady i zalety mają tablety z systemem Windows?

Użytkownicy mają do wyboru tablety z systemem Windows RT (najmniejsze możliwości), oraz Windows 8 i Windows 10, które oferują podobne możliwości jak tradycyjne „okienka”, na których działa większość laptopów i komputerów stacjonarnych. Plusem tabletów z systemem Windows, będzie na pewno bardzo długie wsparcie producenta i regularne wprowadzanie aktualizacji.

Tablety wyposażone w system Windows, pozwalają na włączenie większości dobrze znanych nam aplikacji desktopowych. To dobry wybór  jeśli nie lubimy aplikacji uruchamianych z poziomu przeglądarki i korzystamy z programów instalowanych na dysku. Co więcej, w przypadku płatnego oprogramowania, w większości przypadków producent umożliwia instalowanie programu na kilku urządzeniach tego samego użytkownika.

Zwróćmy uwagę, że wykorzystywanie skomplikowanych aplikacji, które nie zostały dopasowane przez producenta do interface dotykowego, wymaga korzystania z myszki. Amatorzy mobilnego grania na systemie operacyjnym Windows  nie mają powodów do zadowolenia. Gier jest znacznie mniej niż na systemie operacyjnym Android oraz iOS. Dotyczy to także aplikacji mobilnych.

Tablet z systemem Windows powinien oferować przynajmniej 2 GB pamięci RAM oraz wydajny procesor. Ich sporym minusem jest wysoka cena – wynika ona z niskiej sprzedaży tabletów oraz kosztów zakupu systemu, ponoszonych przez użytkownika.
Podsumowując, tablet z Windows sprawdzi się świetnie, jako zastępstwo dla zwykłego komputera lub laptopa.

Unikajmy tabletów z systemem Windows RT, którego możliwości są znacznie mniejsze niż pozostałych systemów.

tablet-system

Tablet z systemem iOS

Apple to firma, która wprowadziła modę na tablety. Ipady są wzorem dla innych producentów z uwagi na świetny design i szybkie działanie, oraz świetnie aplikacje. Jednocześnie, są one znacznie droższe od tabletów o podobnych możliwościach, wyposażonych w system Android. System iOS oferuje bardzo duży wybór aplikacji i gier, a wiele z nich, pojawia się tylko na tę platformę.

Niestety, ale w AppStore, większość programów jest płatna i trudno znaleźć dla nich alternatywę. Użytkownik tabletu z iOS ma mniejsze możliwości, jeśli chodzi o konfigurację systemu i zmiany wpływające na wygląd.

Użytkownicy iPadów często potwierdzają, że oprogramowanie tych urządzeń jest tworzone z myślą o jednej konkretnej konfiguracji sprzętowej, co znacznie przyśpiesza działanie.

Tablet z systemem operacyjnym Android

Tablety z systemem operacyjnym od Google zawładnęły rynkiem. Jeśli szukasz taniego tabletu z ogromną bazą aplikacje, model z Androidem będzie najlepszym rozwiązaniem. Android jest otwartym systemem, a każdy z producentów wyposaża swoje tablety we własne aplikacje i motywy. W niektórych przypadkach może to wpływać na zmniejszenie płynności działania tabletu.

Minusem tabletów z Androidem jest ograniczone wsparcie producentów jeśli chodzi o aktualizację. Po kilku miesiącach od zakupu tańszego tabletu może się okazać, że nie możemy liczyć na zainstalowanie na nim nowszej, bezpieczniejszej wersji Androida. W mniejszym stopniu jest to odczuwalne w przypadku topowych modeli, które otrzymują dość długie wsparcie producenta.

Android jest systemem, który umożliwia pełne dopasowanie do potrzeb użytkownika.
Warto wspomnieć także o tym, że to właśnie na użytkowników Androida, czeka najwięcej zagrożeń, takich jak wirusy.

Wybierając tablet z systemem operacyjnym Android nie powinniśmy narzekać na brak aplikacji oraz gier, są one dostępne w sklepie z aplikacjami Google.

tablet_job

A czy Ty zwracasz uwagę na system operacyjny przy zakupie tabletu?

 

Odsyłamy również do….

http://pclab.pl/art62408.html  http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/02/kwestia-systemu.aspx  https://www.morele.net/wiadomosc/tablet-z-androidem-ios-czy-windowsem-ktory-wybrac/853/

4 KOMENTARZE