Po ciężkim boju z wybraniem konfiguracji PC-ta, albo po dobraniu poszczególnych jego podzespołów, kolejnym problemem, z którym musimy się zmierzyć, jest wybranie odpowiednich urządzeń peryferyjnych.

Wybór myszki, czy klawiatury z reguły nie nastręcza dużej ilości problemów. Jednym z ważniejszych urządzeń tworzących komplementarną całość z jednostką PC, jest monitor i to na nim skupimy się w tym tekście.

Wybór monitora powinien poprzedzić wywiad środowiskowy. Należy dokładnie przeanalizować warunki przestrzenne, jakie panują w pomieszczeniu, w którym planujemy zamontować ekran. Poza tym warto określić, jaki charakter będzie miała praca wykonywana na komputerze stacjonarnym.

monitor1

Wielkość monitora do grania
Monitory gamingowe wbrew pozorom nie należą do największych ekranów, jakie możemy spotkać na rynku. Jeżeli na komputerze stacjonarnym zamierzamy głównie spędzać czas na graniu w gry, a poza tym wykorzystywać go w standardowy sposób, dobrym rozwiązaniem będzie monitor o przekątnej od 22 do maksymalnie 27 cali, przy czym do gier najlepiej sprawdzają się monitory o przekątnej oscylującej w granicach 24 cali.

Taki rozmiar umożliwia nam sprawne ogarnięcie wzrokiem całego obszaru wyświetlanego obrazu, siedząc dosyć blisko komputera. Poza tym te niewygórowane rozmiary ekranu pozwalają na kupno monitora o bardzo dobrych parametrach, przy zachowaniu wysokiego współczynnika ceny do jakości.

Wielkość monitora do oglądania filmów
Kinomaniakom z reguły polecane są ogromne monitory – im większy, tym lepszy. Jest w tym sporo prawdy, pod jednym warunkiem. Jeżeli pomieszczenie, w którym zamierzamy delektować się kinem wprost z ekranu monitora naszej „stacjonarki”, pozwala na montaż dużego ekranu.

Często zdarza się, że konsumenci kupują ogromne monitory, bez konfrontacji ich wymiarów z możliwościami przestrzennymi pokoju. Jeżeli przesadzimy z wielkością, wówczas filmy będziemy oglądać przy jednoczesnym skręcaniu szyi i „bieganiu” całą głową za wartką akcją filmów.

W taki sposób bardzo szybko nabawimy się zwyrodnień, naciągnięć ścięgien, czy bóli szyi, kręgosłupa lub głowy. Nie wspominając o minimalnym komforcie korzystania z monitora. Do oglądania filmów w zupełności wystarczą monitory o przekątnych od 24 do 30 cali.

Wielkość monitora do pracy biurowej
W przypadku prac typowo biurowych należy szukać możliwie kompaktowego monitora. Do tworzenia i obrabiania dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, czy pracy w różnorodnych programach księgowych itd., doskonale nadadzą się monitory o przekątnej od 19 do 22 cali. Taki rozmiar ekranu pozwoli nam na wygodne ogarnięcie całej przestrzeni roboczej, a jednocześnie sprawi, że monitor będzie mógł znajdować się stosunkowo blisko naszego wzroku – na biurku lub blacie.

Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na pracę wielomonitorową. Wystarczy do PC’ta podłączyć dwa monitory i odpowiednio podzielić na nich wyświetlane treści. Na jednym możemy np. projektować w programie AutoCAD, natomiast na drugim czytać wytyczne, zalecenia, czy inne dokumenty tekstowe. Dowolność wykorzystania pracy wielomonitorowej jest ogromna, zupełnie jak wygoda jej używania.

monit3

Wielkość monitora, a warunki przestrzenne
Wybór wielkości monitora do komputera stacjonarnego powinien być również przeanalizowany pod kątem warunków przestrzennych. Przed kupnem określmy, czy możemy zamontować monitor na ścianie dzięki standardowi VESA, czy nie możemy liczyć na tę opcję.

Montaż monitora na ścianie z reguły powoduje, że możemy decydować się na większe przekątne ekranów, ponieważ sprzęt będzie odpowiednio dalej od naszych oczu. Monitory stojące na biurkach, blatach, czy stołach najczęściej znajdują się bliżej nas, przez co siłą rzeczy musimy decydować się na mniejsze konstrukcje.

Poza tym postawienie monitora zbyt blisko wzroku nawet, jeśli jest to niewielki ekran, może powodować nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, szybciej męczyć nasze oczy i zmniejszać komfort korzystania z komputera. Zbyt daleko położony monitor również może niszczyć nasz aparat wzrokowy. Odpowiednie dobranie wielkości monitora to klucz do wygodnego korzystania z komputera.

Jakiego producenta monitorów polecacie? Philips, Samsung, AOC, LG, BenQ, Dell, NEC czy też może Lenovo?

 

Polecam zajrzeć na stronę: http://www.komputronik.pl/poradniki/jaki-monitor-10-porad/ Znajdziecie tam również porady dotyczące zakupu monitora do Waszego “peceta”.

1 KOMENTARZ