System operacyjny – użytkowników komputerów można podzielić na zwolenników systemu Mac Os oraz Windows, natomiast w tym artykule, pominiemy dość liczną grupę użytkowników Linuxa. Jednym z najczęstszych powodów potyczek słownych na forach internetowych, jest wybór systemu operacyjnego.

system-komp

  • Komputer do rozrywki – jaki system wybrać?

Osoby, które używają komputera głównie do przeglądania Internetu, nie zauważą większej różnicy między tymi dwoma systemami. Laptop z Windows radzi sobie z takimi treściami równie dobrze, co drogi Macbook. Komputery z Windows mają do dyspozycji największą bibliotekę gier, a odpalenie większości nowych tytułów, nie będzie możliwe na systemie firmy Apple.

Na Windows można znaleźć miliony darmowych i płatnych programów, jednak nie zawsze są one wysokiej jakości. Wiele aplikacji powstaje pierwotnie na komputery z jabłkiem, a dopiero potem, są one portowane na system Windows. Wygodę pracy na komputerach Apple, potwierdzają między innymi osoby pracujące z pakietami graficznymi od Adobe. Niektóre aplikacje (jak na przykład pakiet Office), pojawiają się na komputerach Apple z dużym opóźnieniem.

  • Który system jest bezpieczniejszy?

Zwykło się mawiać, że system operacyjny OS X jest bezpieczniejszy od Windowsa, jednak nie jest do to końca prawdą. Na system Windows jest znacznie więcej wirusów, jednak skuteczność systemów antywirusowych ciągle rośnie. Użytkownik systemu OS X także musi zachować zdrowy rozsądek – mimo mniejszej ilości wirusów, jego komputer jest nadal podatny na różne ataki. System OS X nie daje użytkownikowi dostępu do kluczowych plików, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia systemu. Jednocześnie, dla świadomego użytkownika, będzie to duże ograniczenie. Podsumowując, zarówno Windows jak i OS X jest narażony na ataki i aby ich uniknąć, należy korzystać z Internetu z głową.

Porównując stabilność systemu, można dość do wniosku, że jeden i drugi system nie ma problemów z działaniem i kompatybilnością z innym sprzętem. Błąd niebieskiego ekranu na Windows pojawia się zwykle z powodu poważnego niedopatrzenia użytkownika. Warto zwrócić też uwagę na to, że niektóre akcesoria nie działają w trybie plug and play z systemem operacyjnym OS X.

  • Wygoda korzystania

Osoba, która przyzwyczaiła się do używania komputera z Windows, będzie musiała przyzwyczaić się do nowego sposobu obsługi. Klawiatura Macbooka oferuje inny zestaw przycisków funkcyjnych, a w przypadku laptopów, będziemy musieli nauczyć się nowych gestów lub kupić mysz. Jednocześnie, gesty w systemie operacyjnym OS X są wyjątkowo dobrze dopracowane i upraszczają pracę.

\Mówi się także o tym, że użytkownik OS X nie musi zmagać się z systemem operacyjnym, tak jak jest to w przypadku Windows.

System Windows jest nieco bardziej „toporny” w obsłudze, ale z drugiej strony, można go skonfigurować tak, by idealnie odpowiadał naszym potrzebom.

System operacyjny Apple od początku wyróżniał się świetnym wyglądem i pięknymi animacjami, które bardzo uprzyjemniają korzystanie z komputera.

  • Aktualizacje oprogramowania i systemu

Sporą wadą systemu Windows (począwszy od wersji 7), są niechciane aktualizacje. Łatki mogą spowodować nieprawidłowe działanie komputera oraz przynosić niechciane opcje, jak na przykład denerwująca propozycja aktualizacji do Windows 7. Z drugiej strony, są one niezbędne, bo łatają dziury w zabezpieczeniach.

Deweloperzy systemu operacyjnego OS X także dbają o aktualizacje, jednak nie są one odbierane tak negatywnie, jak w przypadku Windows. Użytkownik nie musi zmagać się z dziesiątkami propozycji aktualizacji oprogramowania. Posiadacze starszego sprzętu, muszą liczyć się z tym, że nie otrzymają aktualizacji. Na systemie Windows nie ma tego ograniczenia.

systemm

Podsumowanie

Jeden i drugi omawiany system operacyjny, ma swoje wady i zalety. OS X można kupić jedynie z komputerem, natomiast Windows, jest dostępny także osobno. System Windows ma znacznie większą popularność ze względu na niższą cenę. Osoby, które szukają idealnego połączenia sprzętu z systemem operacyjnym i zwracające mniejszą uwagę na cenę, często wybierają komputery Apple

A Ty? Jaki system operacyjny nam polecisz?

Zapraszam również do odświeżenia sobie artykułu komputer czy tablet?

5 KOMENTARZE