Przez wiele lat zwykło się uważać, że najwygodniejszym urządzeniem do pracy jest komputer stacjonarny. Z czasem zauważono, że laptopy są wygodniejsze i oferują wystarczającą wydajność do pracy i wyparły w dużym stopniu zwykłe „blaszaki”. Jakiś czas temu zaczęła się nowa rewolucja – tablet. Największą zaletą tabletów jest mobilność. Przykładowo – z tabletu można korzystać na przystanku czy w komunikacji miejskiej, a z pewnością nie można tego powiedzieć o laptopach.

Co powinien mieć tablet przeznaczony do pracy i zabawy?

Tablety (niezależnie od systemu operacyjnego) oferują możliwość odbierania e-maili, sprawdzania kalendarza oraz przeglądania kontaktów, a także edytowania prostych dokumentów tekstowych. Te czynności w wielu zawodach, zajmują większość czasu pracy.

Przeszkodą nie jest także zbyt mała ilość wolnego miejsca na dysku – dokumenty można zsynchronizować za pomocą dysków wirtualnych lub przenosić je za pomocą karty SD. Jeśli narzekasz, że na Twoim tablecie nie można zainstalować pakietu biurowego, możesz już przestać – większość aplikacji, jest już dostępna w formie internetowej. Osoby, które są przyzwyczajone do tradycyjnego pakietu Office lub innych aplikacji znanych z desktopów, nie powinny mieć problemów z ich zainstalowaniem na tablecie.

Tablet do pracy powinien zaoferować także ochronę danych, takich jak hasła logowania.

Jeśli chodzi o kwestie sprzętowe, większość tabletów oferuje możliwość podłączenia myszy i klawiatury, co zapewnia wygodną, produktywną pracę.

Tablet będzie także godnym zastępcą dla ultrabooka  jeśli wybieramy się w podróż. Oferuje on dłuższy czas działania na baterii i jest poręczniejszy. Tablety wygrywają z laptopami na jeszcze jednym polu – tych ostatnich nie da się naładować z powerbanka lub innego urządzenia wyposażonego w gniazdo USB, natomiast w tablecie nie stanowi to problemu.

Tablet zamiast laptopa do zabawy w domu

Tablet z dużym ekranem może z powodzeniem zastąpić laptop lub komputer stacjonarny w domu. Większość użytkowników wykorzystuje komputer domowy tylko do podstawowych zastosowań, takich  jak przeglądanie internetu czy sprawdzanie poczty. W tych zastosowaniach – dotykowy ekran tabletu sprawdza się jak ulał. Jeśli zdarza Ci się korzystać z laptopa w łóżku (co jest niewygodne) na pewno z ulgą zaczniesz korzystać z tabletu. W razie potrzeby można podpiąć do niego telewizor lub monitor i zamienić tablet w niewielką stację roboczą.

Tablety z wbudowaną klawiaturą

Osoby, które dużo piszą na tablecie, mogą wybrać model wyposażony w klawiaturę. Obecnie na rynku znajdziemy trzy rodzaje tabletów tego typu:

  • Tablety z klawiaturą, którą można odłączyć
  • Tablety z klawiaturą odwracaną o 360 stopni (np. Lenovo Yoga)
  • Tablety z klawiaturą, która znajduje się w okładce (można ją też dokupić osobno)

Wybierając taki model możemy między innymi liczyć na bardzo długi czas działania tabletu na baterii. Dzieje się tak dlatego, że producenci wykorzystują moduł klawiatury do upchnięcia dodatkowych ogniw baterii.

Przed wybraniem tabletu z klawiaturą warto zwrócić uwagę na jej wielkość. Niektóre modele, mają bardzo filigranowe klawisze, które mogą sprawiać trudności osobom z większymi dłońmi. Jeśli klawiatura w zestawie nam nie odpowiada, możemy podłączyć do niego inny model z wtyczką micro USB lub podłączany przez Bluetooth.

Jaki system operacyjny wybrać?

Wybierając tablet, który ma nam zastąpić laptopa, warto przejrzeć listę naszych ulubionych aplikacji. Jeśli są to programy instalowane na dysku, które nie mają odpowiedników działających w przeglądarce (jak Adobe Photoshop czy Libre Office), wtedy dobrym wyborem będzie tablet z systemem operacyjnym Windows 8 lub 10. Jeśli będziesz wykorzystywał tablet do przeglądania stron internetowych, korzystania z poczty elektronicznej lub pracy z aplikacjami działającymi w przeglądarce, Twoje potrzeby zaspokoi większość modeli z systemem Android, iOS czy Windows.

 

A Ty jak uważasz? Czy możliwe jest aby całkowicie zastąpić laptop w pracy i w domu tabletem?