Inwigilacja XIX wieku… Hakowanie kamer w urządzeniach mobilnych i nie tylko…

0
2066

Witajcie!

Po ponad dwóch latach nieobecności wracamy. Tym razem z tematem dnia codziennego. Kamerki w laptopach, tabletach czy też telefonach komórkowych – czy je zasłaniacie czy też nie?

Od jakiegoś czasu obserwujemy w pracy, domu, czy też wśród znajomych, że spora część wymienionych wyżej urządzeń posiada osłony na wbudowane aparaty, czy to znaczy, iż boimy się, że jesteśmy podglądani czy też mamy się czym martwić?

W sieci każdy jest otwarty, nie wstydzi się oraz często pokazuje jak wygląda jego otoczenie (praca, dom, miejsca w których spędzamy czas wolny). Coraz chętniej wrzucamy do sieci zdjęcia z urlopów/wakacji i chwalimy się osiągnięciami swoich pociech, wrzucamy ulubioną muzykę z YouTuba czy też pokazujemy co i gdzie jemy/pijemy. Nasuwa się pytanie, czemu więc zakrywamy kamerki w naszych urządzeniach? Boimy się o swoją prywatność, którą i tak pokazujemy? Nie chcemy aby ktoś nas obserwował/kontrolował? Na te pytania, każdy z nas powinien sam sobie odpowiedzieć – nie chcemy być podglądani, a dzielimy się wszystkim czym możemy?

Nie dziwi mnie fakt, małej paranoi, ponieważ kamery w naszych urządzeniach są tak małe/dyskretne, że można nie zauważyć, że w danej chwili są aktywne – w jednym z serwisów internetowych dodana jest instrukcja jak włamać się do urządzeń z androidem.

Najprostsza osłonka kamery – mała naklejka na aparat lub:
https://allegro.pl/oferta/zaslepka-zaslona-kamerki-komputera-tabletu-czarna-9791861907 (wersja czarna)
https://allegro.pl/oferta/zaslepka-zaslona-kamerki-laptopa-komputera-biala-9791852752ps://allegro.pl/oferta/zaslepka-zaslona-kamerki-laptopa-komputera-biala-9791852752 (wersja biała)

Naszym zdaniem zdjęcia/filmy nie są tak ważne jak nasze dane… Najważniejszą sprawą jest bezpieczne przechowywanie danych w naszych urządzeniach. Z dnia na dzień w naszych telefonach przechowujemy coraz więcej danych: logowania do stron www, numery i dane logowania do kont bankowych, profili zaufanych, poczty czy też portali społecznościowych, które bardzo chętnie łączmy z naszą kartą kredytową.

W czasach COVID19 – praca zdalna itp – przypominamy o stałych aktualizacjach systemu, aplikacji oraz przeglądarek internetowych – nowe łatki i uzupełnianie luk.

Pamiętajcie również, aby zawsze pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nie korzystajcie z haseł, które zawierają Wasze Imię, Nazwisko, datę urodzenia czy też inne elementy które łatwo powiązać z Twoja osobą.

Warto pamiętać również, aby nie pobierać niesprawdzonych aplikacji czy też nie udostępniać publicznie hasła do WiFi.

Warto pamiętać również o takich zabezpieczeniach jak:
1. Wasz telefon posiada czytnik linii papilarnych? Korzystajcie z niego.

2. Pamiętajcie również o tym, że można zabezpieczyć dodatkowo telefon poprzez PIN czy też wzoru, który będzie znany tylko nam.

3. Instalacja aplikacji z zaufanego źródła – np. sklep Google Play

4. Wyłącz SmartLock – zainstaluj menadżera haseł

5. Użyj VPN – VPN jest skrótem rozwijanym jako „Virtual Private Network”, oznacza „wirtualną sieć prywatną”. Sieć VPN szyfruje Twoje działania w Internecie, ukrywa adres IP i chroni Twoją tożsamość online. Połączenie VPN oferuje bezpieczny dostęp do aplikacji, stron internetowych i platform rozrywkowych z dowolnego miejsca na świecie. Usługi VPN to zatem najprostszy sposób na prywatność w sieci.

6. Użyj aplikacji do uwierzytelniania.

Pamiętajcie, tylko od Was zależy czy Wasza prywatność i Wy jesteście bezpieczni w sieci.