Cyfryzacja? Cały czas, naprzód?!

0
1992

Czym jest cyfryzacja? Po co nam ona? I jak się rozwija we współczesnej Polsce? I to jest pytanie za 100 punktów!

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia. Cyfryzacją nazwałabym rozpowszechnianiem techniki cyfrowej. Jest to jedna z najbardziej dynamicznych zmian w naszym społeczeństwie I gospodarce – taki motorek napędowy dla innowacji I zmian w gospodarce (możecie się ze mną nie zgadzać).

Czynniki napędzające rozwój gospodarki:

  • internet

  • aplikacje I usługi, które są na nich oparte

  • automatyzacja

skitterphoto-606-default

Cyfryzacja jest dużym wyzwaniem, celem każdego kraju powinno być “cyfrowe państwo”, czyli zapewnienie obywatelom łatwiejszego dostępu do dóbr i usług sieci cyfrowych.

Na każdym kroku “przenikają przez nas” zaawansowane technologie cyfrowe, od życia codziennego po biznes. W obecnych czasach internet i telefony komórkowe mają ogromny wpływ na nasze wybory konsumpcyjne (reklamy internetowe).

Dzisiaj cyfryzacja jest jednym ze sposobów zapewnienia niezawodności oraz bezpieczeństwa sieci (telekomunikacyjnej, energetycznej czy też transportowej), a także efektywnego zarządzania i utrzymania tej infrastruktury.

digitization2

Od serca….

Tyle się mówi o rozwoju technologii, jaki to ona ma wpływ na nas – nas ludzi postępowych. Temat “tego” postępu jest dla mnie trochę naciągany… Bo ile można mówić o tym, iż przeniesienie obsługi Klienta do interentu jest “super-hiper jedwabiste”. Oczywiście Ministerstwo (link/odnośnik https://mc.gov.pl/) chętnie się chwali tym, że pięknie realizuje plany na dane lata itp., a ja patrzę na realia. Uwierzę jak zobaczę, że można wszystko załatwić poprzez e-platformy (e-urzędy) 🙂

A Wy? Jakie macie zdanie na ten temat?