Matryce w laptopach można podzielić na dwa najważniejsze rodzaje – błyszczące (które znajdziemy w większości modeli), oraz matowe (pojawiające się w laptopach coraz częściej). Każda matryca ma unikalne cechy, dzięki którym można je wykorzystywać w różnych zastosowaniach.

Dlaczego warto wybrać matową matrycę?

Największym plusem matryc matowych jest to, że rozpraszają one odbite światło. Dzięki temu, na ekranie widać znacznie mniej odblasków niż na tradycyjnej, błyszczącej matrycy – co ułatwia pracę w dzień i w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Matryca matowa nie daje także efektu lustra, przeszkadzającego podczas pracy. Są one niezastąpione podczas pracy w terenie i przy otwartym oknie, kiedy odblaski uniemożliwiają prace na innych ekranach. Jeśli zależy Ci na pracy w jasnym otoczeniu, warto zwrócić uwagę na podświetlenie matrycy – im jest ono mocniejsze, tym lepiej.

Kolejną zaletą tej matrycy jest mniejsza widoczność odcisków palców, co przekłada się na wolniejsze brudzenie się monitora.Większość modeli biznesowych z wyższej półki, to modele z matową matrycą, ponieważ można z nich korzystać w każdych warunkach oświetleniowych.

Jakie są minusy matowych matryc w laptopach?

Matowa matryca w laptopie zwykle nie osiąga takich parametrów jak matryca błyszcząca, dlatego w mniejszym stopniu, nadaje się do wymagających zadań, takich jak tworzenie grafiki. Kolory mogą wydawać się mniej intensywne, a kontrast, jest nieco niższy. Wynika to z powłoki, która musi być nałożona na ekran. Jeśli często oglądamy filmy lub zdjęcia (zwłaszcza jeśli robimy to wieczorem), lepszym wyborem będzie zakup matrycy błyszczącej.

Ten rodzaj ekranu jest także droższy w produkcji od tradycyjnej matrycy, dlatego raczej nie znajdziemy go w większości laptopów z niższej i średniej półki.

Jakie są zalety matryc błyszczących?

Matryce błyszczące są najpopularniejsze, ze względu na niską cenę. Ich najważniejszą cechą jest błyszcząca powierzchnia, która ma zarówno plusy, jak i minusy. Matryca błyszcząca oferuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz głęboki kontrast, dzięki czemu, dobrze nadają się w laptopach do zastosowań multimedialnych. Jeśli monitor z błyszczącym ekranem ma być wykorzystywany do profesjonalnej obróbki zdjęć lub filmów, należy przeprowadzić kalibrację ekranu.

Najważniejsze minusy laptopów z błyszczącą matrycą

Większość tanich modeli laptopów z matrycami błyszczącymi, sprawia duże problemy podczas pracy w jasnym otoczeniu. Na błyszczącej matrycy pojawia się dużo odblasków, a także może się w niej odbijać twarz użytkownika. Może to rozpraszać i męczyć wzrok. Laptopy wyposażone w błyszczącą matrycę, bardzo słabo sprawdzają się podczas pracy na dworze. Podczas pracy w ciemnym otoczeniu, matryca błyszcząca może dawać zbyt dużą jasność oraz zbyt nasycone kolory, przez co może oślepiać w nocy. Oczywiście, użytkownik może modyfikować intensywność podświetlenia. Na matrycy błyszczącej widać każdy odcisk palca, co sprawia najwięcej problemów wtedy, gdy matryca jest dotykowa.

Podsumowanie

Matryce matowe są wybierane przede wszystkim przez doświadczonych użytkowników, którzy poznali minusy laptopów z matrycami błyszczącymi. Matryca tego typu pozwala na pracę w każdych warunkach oświetleniowych, a niezbyt duży kontrast i kolory, nie powinny sprawiać problemu w pracy biurowej. Jest to także droższy wybór – laptopy z matową matrycą są zwykle droższe i lepiej wyposażone. Trudno jest je także znaleźć w marketach z tanim sprzętem elektronicznym.

Jeśli zależy Ci na zakupie taniego laptopa, który sprawdzi się w większości podstawowych zastosowań, najlepszym rozwiązaniem będzie matryca błyszcząca. Wybierając błyszczącą matrycę, musimy liczyć się z większą ilością odblasków. Można ich się pozbyć, na przykład zaciągając żaluzje.